Després d'omplir una ampolleta d'aigua de mar i fer-nos la foto, sota un sol caient a plom, enfilem al far i direcció a Port de La Selva.
Al refugi de Tanyamera de l'Albera, que es troba, justament al coll de Tanyamera, ens esperava la Cristine, una noia de Tolus, que venia de Banyuls, i que faríem junts el llarga trajecte, havíem sortit dos dies abans, ja que Tanyamera, està a una jornada de Banyuls, nosaltres necessitarem tres jornades.
Decidirem d'anar amb tenda i els àpats fer-los als refugis, portant menjar, per els trams que decidiríem fer nit o dinar en punts on no existia refugi guardat, o el refugi era lliure, d'aquesta manera et dona molta autonomia, a l'hora de fer els recorreguts, degut a que si vas be de temps, la allargues o be si el lloc t'agrada, et pots agafar un dia de descans i gaudir del entorn.
Tot i que vàrem estar molt atents a que les motxilles no s'excedissin de pes, acabaren en 14-15 kg i la Cristine, que va decidir de no menjar als refugis i duia mes menjar, amb fogonet i els estris de cuinar, va passar-li 17kg.
Es clau, durant tot el trajecte, els avituallaments, tenir una o unes persones, que en uns punts estratègics, et subministrin queviures i o accessoris que has perdut o deteriorat, en el meu cas, a Salardú vaig tingué que fer ¨canvi de neumàtics¨ la botes ( que ja tenien un bon temps d'us) varen anar descosint-se i arribaren just a temps.
Encara que la travessa la vàrem fer en els mesos de Juliol i Agost, cal que portem roba d'abric. Durant el recorregut ens trobarem amb dies plujosos i ennuvolats amb temperatures de 9º 10º a alçades de 2400m. 2700m. si vas caminant i fent exercici, la vas suportant, però si estàs quiet passaràs molt de fred. Als refugis, no et deixen entrar amb el calçat de muntanya, així que cal dur unes sabatilles o xancletes, no tots els refugis disposen de xancletes o esclops per a tots, altres no en disposen.
En el trajecte, varem fer un total de 129 colls i ports i 31 cims
En el tram que va d'el Ref. de Borda de Sorteny al Ref. du Forcat, el meu company Lluis va caure entre els blocs que voregen el estany de Forcats, fent-se un tall molt profund en un dit de la ma. Com duia un petit botiquin de primeres cures, va servir-me per aturar-li la quantitat de sang que perdia, fins arribar al refugi, on el guarda, ( molt amablement) va fer-li una molt bona cura, trucant al metge del poble i enviant-li una foto de la ferida, perquè fes una valoració, determinant aquest, que possiblement, calgués una intervenció quirúrgica, enviant el helicòpter a primera hora del matí a recollir-lo, ja que a la tarda varen fer un intent, però per culpa de la gran quantitat de boira, ho va fer impossible. Per sort en l'hospital, varen decidir que no calia intervenció quirúrgica i al dia següent ens vàrem trobar al poblet de Manicou, amb el dit ben embolicat i amb una sèrie de punts, que al cap d'uns dies ens va caldre treure-li.
Si algú pensa endur-se la seva mascota, cal que sàpiga, que a France, als parcs naturals, el gossos estan prohibits, sense lligar i lligats i durant la travessa, en passes uns quants.
Per si algú creu, que es un recorregut, que comporta un cert esforç i de una dificultat mitjana, el meu company va perdre 4kg, jo 7kg i la Cristine 6kg, i us asseguro que menjaven força, mes ven dit devoràvem.
Les tendes, als plans de les Ouletts, a les 2 de la matinada, tinguérem que sortir per cames, recollint-ho tot per inundacions, teníem verdaders rius a banda i banda de les tendes, tot el pla era un riu, tinguérem que pujar al refugi lliure de les Ouletts, on en un moment estàvem les 10 o 12 tendes que havíem acampat, lloc que el refugi et diu que plantis la tenda.
Al coll de Larrau, a la nit ens trobarem amb un fort temporal de vent, que ens varen trencar els pals de la tenda i estripar el doble sostre, que al dia següent a baix a Iraty, vàrem arreglar amb la cinta americana, que havíem tingut cura de dur.
Distancia recorreguda d'El Cap de Creus a Hendaya..............850,10Km.
Desnivell positiu acumulat..................................................45.356m.
Dies totals..........................................................................47 dies
Track 1ª etapa Wikiloc Track 2ª etapa Wikiloc
Track 3ª etapa Wikiloc Track 4ª etapa Wikiloc
Track 5ª etapa Wikiloc Track 6ª etapa Wikiloc
Track 7ª etapa Wikiloc Track 8ª etapa Wikiloc
Track 9ª etapa Wikiloc Track 10ª etapa Wikiloc
Track 11ª etapa Wikiloc Track 12ª etapa Wikiloc
Track 13ª etapa Wikiloc Track 14ª etapa Wikiloc
Track 15ª etapa Wikiloc Track 16ª etapa Wikiloc
Track 17ª etapa Wikiloc Track 18ª etapa Wikiloc
Track 19ª etapa Wikiloc Track 20ª etapa Wikiloc
Track 21ª etapa Wikiloc Track 22ª etapa Wikiloc
Track 23ª etapa Wikiloc Track 24ª etapa Wikiloc
Track 25ª etapa Wikiloc Track 26ª etapa Wikiloc
Track 27ª etapa Wikiloc Track 28ª etapa Wikiloc
TYrack 29a etapa 2a part Wikiloc
Track 30a etapa Wikiloc Track 31 a etapa Wikiloc
Track 32 1er tram Wikiloc Tack 32 2a tram Wikiloc
Track 33 a etapa Wikiloc Track 34 a etapa Wikiloc
Track 35 a etapa Wikiloc Track 36 a etapa Wikiloc
Track 37a etapa Wikiloc Track 38 a etapa Wikiloc
Track 39 a etapa Wikiloc Track 40 a etapa Wikiloc
Track 41 a etapa Wikiloc Track 42 a etapa Wikiloc
Track 43 a etapa Wikiloc Track 44 a etapa Wikiloc
Track 45 a etapa Wikiloc Track 46 a etapa Wikiloc
Vignemale |
Aneto i Maladetas |
Al fons Midi d'Ossau |
Cim del Posets |
Midi d'Ossau |
Lac d'Arriel |
Refugi d'Arriel |
Bosc de Larra, camí Ref. Belagua |
Tendes acampadas a Arriel |
Des d'El Moilieres |
Agulles d'Ansebere |
Coll d'Oulets |
Pic del Canigó |
Pic Gourdon |
Remiendo destroça doble sostre |
Cim del Moiliéres |
Cap comentari:
Publica un comentari a l'entrada